نگهداری ظروف مسی

نگهداری-ظروف-مسی

برای آشپزی کردن، انتخاب ظرف مناسب همیشه از موارد ضروری نیز برای خانم ها می باشد. از نظر طب سنتی ظروف مسی از بهترین ظروف برای پخت غذا هستند و همچنین شامل مزایا و فوایدی می باشند که به همین علت میتوان بیشتر مورد استفاده قرار داد. خوشبختانه صنعت ما نیز در این زمینه بخوبی عمل کرده و تولید این ظرف ها را به انبوه رسانده بخصوص ظروف مسی زنجان که از زمان های قدیم معروف بوده و در حال حاضر هم با کیفیت ترین ظروف مسی ایرانی را نیز تولید می کند.

قابلمه مسی طرح تیانچه سایز 2

حال میخواهیم نکاتی را برای نگهداری ظروف مسی  شرح دهیم که در ادامه این مقاله راجع به آن میپردازیم:

در هنگام استفاده از ظروف مسی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

نکته اول از نگهداری ظروف مسی این هستش که وقتی شما ظروف مسی بخصوص پخت و پزی رو خریداری می کنید و یا بعبارت دیگر ظروفی که داخلشان سفید و یا همان قلع شده می باشد. باید برای جلوگیری از سیاه شدن زود هنگام داخل آن، در همان اولین روز استفاده از ظروف مسی قبل از مصرف، داخل این ظروف یک یا دو لیوان شیر ریخته و بجوشانید و سپس شیر جوشیده داخل آن را خالی کرده و ظرف رو کامل بشویید این کار باعث می‌شود که هم ظرفتان ضدعفونی شده و هم از سیاه شدن زودهنگام آن نیز جلوگیری کند.

از نکات دیگر میتوان به حرارت اشاره کرد، طوریکه حرارت زیر ظرف مسی باید کمتر باشد به این دلیل که رسانایی مس زیاد است تا منجر به سوختن قلع داخل آن نشود.

نحوه شستن ظروف مسی

نگهداری-ظروف-مسی

یکی دیگر از شاخصه های اصلی نگهداری ظروف مسی نحوه شستن آن می باشد به این حالت که داخل ظروف مسی پخت و پزی که سفید (قلع شده) می باشند را با سیم ظرفشویی (اسکاج سیمی) نشویید.

بلکه اجازه دهید خوب خیس شوند سپس با اسکاج نرم بشویید و  بعبارتی با روش های شستشوی ملایم استفاده کنید و بعد از هربار مصرف ظروف مسی را با یک اسفنج نرم و صابون ظرفشویی و آب ولرم بشویید.

بهترین روش شستشوی قابلمه و ماهی تابه مسی نیز همین روش است. و هرگز ظروف مسی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

و اینکه برای سایر ظروف پذیرایی که داخل و بیرونشان قرمز (مسی) نیز می باشند با استفاده از روش های تمیز کردن در مقاله تمیز کردن ظروف مسی عمل کنید. و همچنین برای ظروف نانو شده (آنتی اکسید) هم طبق مقاله نانو ظروف مسی عمل کنید.

در حالتی که سفیدی (قلع) داخل ظروف مسی ساییده شد و قرمزی مس نمایان شد نباید پخت و پزی انجام داد چون در آن صورت برای بدن مضر خواهد بود لذا دوباره داخل این ظروف رو مجدد قلع کاری کنید.

ظروف مسی خالی را روی حرارت قرار ندهید و نباید بدون روغن، آب و یا غذا روی حرارت قرار گیرند، چون ظروف مسی با سایر ظروف ها متفاوت می باشند و طول عمر مصرفشان کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هدیه ما برای اولین خرید شما

15 هزار تومان تخفیف

برای سبد های بالای 250 هزار تومان
ارسال رایگان

close-link
 سفارش های ثبت شده در ایام نوروز بعد از تاریخ 99/01/16 ارسال خواهند شد 
توضیحات بیشتر
close-image